چند نکته جالب در مورد شستن لباس ها

تاریخ ارسال مقاله :        تعداد مشاهده : 6303
1 - 0
چند نکته جالب در مورد شستن لباس ها

۱٫  لباسهای جین/هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ:بعد از ۵ بار پوشیده شدن
به نظر می رسد هر دو توصیه ی والدین و هم دانشگاهی شما از برخی جهات درست است. حقیقت اینکه لباس جین شما بعد چند بار پوشیده شده می بایست شسته شود بین دو عبارت “هر بار پوشیده شدن” و “هیچوقت” نهفته است. معمولا بعد هر ۵ بار پوشیدن جین زمان مناسبی برای انداختن آن داخل ماشین لباس شویی است.
دلایل مختلفی برای این توصیه وجود دارد، مثلا اینکه پوشیدن چندین باره ی جینها باعث گشاد شدن آنها می شود. علاوه بر آن برخی اوقات عرق کردن بیش از حد موجب بد بو شدن لباس می شود.
حتما این لباسها را در آب سرد بشویید تا رنگ اصلی آنها حفظ شود.

 

۲٫  شلوارها و دامن ها/هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: بعد ۶ بار پوشیده شدن
این لباسها معمولا در مواقع دلپذیری پوشیده شده و غالبا از مخلوطی از الیاف مصنوعی ساخته می شوند که در برابر لکه ها و عطرهای مختلف مقاوم بمانند. بنابراین اینگونه لباسها نیازی به شستن مداوم ندارند.
اگر هر کدام از این لباسها بخشی از یک ست به حساب میاید، اطمینان حاصل کنید که همه ی این اجزا همزمان با هم شسته شوند تا کیفیت رنگ همگی یکسان بماند.

 

۳٫لباسهای سفید و ابریشمی/ هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: بعد هر بار پوشیده شدن
اگر می خواهید لباسهای سفیدتان سفید باقی بمانند می بایست آنها را مکررا بشوشیید، در غیر این صورت آلودگی و عرق باعث تغییر رنگ آنها خواهد شد. این توصیه در مورد لباسهای ابریشمی نیز صادق است. البسه ی ابریشمی عرق را همچون اسفنج جذب می کنند و بنابراین می بایست پس از هر بار پوشیده شدن شسته شوند.

۴٫دستکش ها، شال ها و کلاه ها/ هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: حدودا ۴ بار در طول یک فصل
اگر یک “فصل” را ۳ ماه در نظر می گیرید، این ۴ بار شستن را می توانید طبق آن در فواصل معین انجام دهید. اغلب مردم (حالا که دقت می کنم از جمله خود من) خیلی به ندرت دستکش، شال و کلاه خود را می شویند ولی در حقیقت این البسه در طول یک فصل و پس از پوشیده شدن مدام آلودگی زیادی را به خود جذب می کنند. این آلودگی ها می تواند شامل لکه های معمولی، کرم صورت، مواد آرایشی و تمام مواد دیگری باشد که شما به هنگام بیرون رفتن به آنها برخورد می کنید و در تماسید.  

 ۵٫لباسهای خواب/هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: بعد از ۳ بار پوشیده شدن
اینکه لباسهای خواب هر چند وقت یکبار شسته شوند بستگی به عوامل مختلفی دارد. اگر هوا سرد باشد و شما زیاد عرق نکنید می توانید هر هفته یکبار لباس خواب خورد را بشویید.
در صورتی که هوا گرم باشد یا شما زیاد عرق کنید بهتر است لباس خوابتان پس از هر دو بار پوشیده شدن شسته شود. ممکن است این کار افراطی به نظر برسد ولی به نفع شماست زیرا تحقیقات نشان داده که خوابیدن با لباس کثیف موجب ایجاد آکنه و سایر ناراحتی های پوستی می شود.

 

۶٫ تیشرت ها/ هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: پس از هر بار پوشیده شدن!
علامتی تعجبی که من در انتهای جمله گذاشتم به این دلیل است که به نظر می رسد تیشرت ها از جمله البسه هایی هستند که مردم می توانند به راحتی بدون شستن چند مرتبه از آنها استفاده کنند. حداقل این چیزیست که به نظر من رسیده.
در حقیقت می بایست با پیراهن ها همانند لباسهای زیر برخورد کرد. زیرا این لباسها در برخورد نزدیک با پوست بوده و در صف اول مبارزه با تعریق قرار می گیرند.
پس خساست به خرج ندهید- تیشرت ها را به طور مداوم بشویید! البته یک استثناء کوچک وجود دارد، اگر تیشرتی را فقط برای چند ساعت پوشیده اید، می توانید در صورتی که آزمون بویایی را با موفقت بگذراند برای روز بعد هم از آن استفاده کنید. در باقی مواقع آنرا در ماشین لباسشویی بیندازید.

 

 ۷٫لباس شنا/هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: پس از هر بار پوشیده شدن
از انجایی که لباسهای شنا به نوعی لباس زیر به حساب می آیند، این کاملا منطقی به نظر می رسد. علاوه بر اینکه لباس شنا عرق و هر آنچه در آب است را جذب می کند، الیاف آن نیز به مرور به خاطر تماس با کرم ضد آفتاب از بین می روند. بنابراین ریسک نکنید و لباس شنای خود را پس از هر بار رفتن دم ساحل یا استخر بشویید.

 

۸٫ژاکت های چرمی/هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: هیچوقت یا حداکثر یک بار در فصل
ژاکت های چرمی بسیار مرتجع بوده و به ندرت با پوست ما در ارتباطند. بنابراین باید در نهایت دقت را لکه گیری و یا به طور حرفه ای و در فواصل زمانی طولانی شسته شوند. در غیر این صورت هیچ دلیلی برای تعصب بی جا در شستن لباسهای چرمی وجود ندارد.

 

۹٫ پلیورها/ هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: پس از ۳ بار پوشیده شدن
شما هم احتمالا مثل اکثر افراد پلیور خود را همانقدر می شویید که لباسهای چرم تان را، یعنی هیچوقت. حقیقت این است که اغلب پلیورها نسبت به سایر لباسهای بیرون، بیشتر مستعد جذب آلودگی، عرق و دوده هستند و بنابراین می بایست به همان نسبت بیشتر شسته شوند.

 ۱۰٫ساق ها و شلوارهای یوگا/ هر چند وقت یک بار باید شسته شوند؟
پاسخ: پس از هر ۲ بار پوشیده شدن
در این جا پاسخ بستگی به این دارد که آیا شما شلوار یوگای خود را واقعا برای انجام تحرک بدنی پوشیده اید یا برای راحتی بیشتر. اگر مورد اول است احتمالا می بایست پس از هر بار پوشیدن شلوار آنرا بشویید زیرا شلوار یوگا نیز همانند دیگر شلوارهای چسبان عرق شما را کاملا جذب می کند. اگر آنرا فقط برای راحتی بیشتر می پوشید می توانید پس از هر دو یا سه بار استفاده انرا بشویید، هر چند باز هم این بستگی به میزان تعریق شما دارد.

منبع : سایت ورزش بانوانصفحه مناسب چاپ
شستن لباس ها - شستشو صحیح پوشاک - نحوه شستن شلوار جین - البسه - مواظبت از لباس ها - رازهای جالب در مورد شستن لباس

دیدگاه کاربران در مورد این مقاله

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید